W poprzednim wpisie przybliżyłam nieco problematykę świadczenia w drodze wyjątku. Tytułem uzupełnienia – dziś kilka słów o procedurze odwoławczej w przypadku ubiegania się o to świadczenie.
Świadczenia w drodze wyjątku – tryb odwoławczy
Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że odwołanie od negatywnej decyzji ZUS składa się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W przypadku kwestionowania decyzji Prezesa ZUS odmawiającej prawa do świadczenia w drodze wyjątku, procedura wygląda jednak inaczej.
Od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia nie przysługuje odwołanie według zasad określonych w procedurze cywilnej. Stronie przysługuje natomiast prawo do wniesienia wniosku do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Termin na złożenie wniosku wynosi 14 dni i biegnie od dnia otrzymania decyzji. Wniosek składa się za pośrednictwem najbliższej terenowej jednostki ZUS. Po wniesieniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy Prezes ZUS bada jeszcze raz wszelkie okoliczności sprawy, uwzględniając przy tym w szczególności argumentację ubezpieczonego zawartą we wniosku.
W wyniku przeprowadzonego postępowania Prezes ZUS może:
- zmienić swoją decyzję zgodnie z żądaniem strony (co oznacza wygraną) lub
- utrzymać ją w mocy w dotychczasowym kształcie (sprawa przegrana).
Na decyzję Prezesa ZUS utrzymującą w mocy zaskarżoną decyzję (decyzję II instancji) przysługuje skarga, którą składa się do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skargę wnosi się na piśmie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Skarga ta podlega rygorom prawa administracyjnego, a nie jak w przypadku „zwykłego odwołania” rygorom prawa cywilnego. Skargę może przygotować ubezpieczony we własnym zakresie. W razie niewniesienia skargi w terminie, decyzja II Instancji staje się prawomocna.
Ostateczne stracie
Wojewódzki sąd administracyjny rozpatrujący skargę na decyzję Prezesa ZUS może (generalnie, nie wdając się w szczegóły procedury) oddalić skargę lub uwzględnić skargę. Od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego oddalającego skargę istnieje możliwość wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. O wymogi skargi kasacyjnej nie musicie martwić się sami, gdyż skarga jako sformalizowany środek zaskarżenia wymaga tzw. przymusu adwokacko-radcowskiego. Oznacza to, że może ją sporządzić tylko i wyłącznie profesjonalny pełnomocnik.
Reasumując:
Procedura odwoławcza w przypadku negatywnej decyzji Prezesa ZUS wygląda następująco:
- wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy,
- skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego,
- skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }