Zmiana pracodawcy a wysokość zasiłku

Katarzyna Mrozowska14 sierpnia 201718 komentarzy

Zmiana pracodawcy to nie tylko nowe wyzwania, nowe aspiracje i nowi znajomi. Zmiana pracodawcy to także prozaiczne kwestie, jak choćby nowa wysokości zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego. Decydując się na zmianę pracy także ten aspekt warto zatem rozważyć, zwłaszcza jeśli mamy w perspektywie powiększenie rodziny.

Każdy pracownik, bez względu na wymiar czasu pracy, obowiązkowo podlega wszystkim ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym może uzyskać prawo do świadczeń chorobowych tj. m.in. do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Wysokość zasiłku przysługującego pracownikom

Co do zasady podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (analogicznie macierzyńskiego) dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W sytuacji, gdy pracownik pracował krócej, niż 12 miesięcy, wówczas bierzemy pod uwagę wszystkie pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Jeżeli niezdolność powstała w pierwszym miesiącu zatrudnienia i pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego podstawę wymiaru chorobowego stanowić będzie wynagrodzenie, które pracownik uzyskałby za cały miesiąc przepracowany (przy zatrudnieniu stałym jest to kwota brutto na umowie).

Zmiana pracodawcy a wysokość zasiłku

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się od wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. Uwzględnia się zatem wyłącznie wynagrodzenie ze stosunku pracy osiągane tylko u obecnego płatnika składek. Nie zalicza się do podstawy wymiaru zasiłku wynagrodzenia uzyskiwanego u poprzedniego pracodawcy (art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Znajduje to potwierdzenie także w orzecznictwie: “podstawę wymiaru zasiłku ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika u tego pracodawcy, z którym łączył go stosunek pracy w okresie powstania niezdolności do pracy. Biorąc pod uwagę cel, jakiemu służy zasiłek chorobowy polegający na rekompensacie wynagrodzenia, które pracownik utracił z powodu niezdolności do pracy nie ma podstaw do stwierdzenia, iż na wysokość tego świadczenia powinno mieć wpływ wynagrodzenie osiągane w ramach stosunków pracy zakończonych przed powstaniem niezdolności do pracy. Kompensowane z ubezpieczenia społecznego może być bowiem to wynagrodzenie, którego faktycznie pracownik nie uzyskuje, czyli należne od aktualnego pracodawcy, a nie takie, które ubezpieczony osiągał w przeszłości, przed zajściem zdarzenia chronionego ubezpieczeniem chorobowym” (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2006 r., I UK 291/05).

Zatem przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego, uwzględnia się wyłącznie wynagrodzenie ze stosunku pracy osiągane u aktualnego pracodawcy.

Art. 43 ustawy zasiłkowej a zmiana pracodawcy

Co istotne, w razie zmiany pracodawcy nie ma zastosowania art. 43 ustawy zasiłkowej, w myśl którego podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Przepis ten stosuje się jedynie wówczas, gdy wszystkie okresy pobierania zasiłku chorobowego powstały u tego samego pracodawcy. Jeżeli nastąpiła zmiana stron umowy o pracę, podstawę wymiaru zasiłku należy ustalać na nowo, zgodnie z regułami wynikającymi z art. 36 i 37 ustawy – nawet, jeśli od czasu pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego z tytułu ostatniej niezdolności do pracy nie upłynął okres dłuższy niż 3 miesiące kalendarzowe (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 kwietnia 2013 r. I BU 17/12).

Mówiąc obrazowo: u poprzedniego pracodawcy pracownik nabył prawo do zasiłku chorobowego od podstawy wynoszącej 5000 zł. Zmienił pracę i obecnie jego wynagrodzenie wynosi 4200 zł. Jeśli stanie się ponownie niezdolny do pracy, zasiłek chorobowy zostanie ustalony na nowo z uwzględnieniem aktualnego wynagrodzenia. Mimo, że miedzy okresami pobierania zasiłków nie będzie przerwy przekraczającej 3 miesięcy kalendarzowych, stara podstawa (ze stosunku pracy, który ustał) nie będzie obowiązywać.

Zmiana pracodawcy oznacza zatem zmianę wysokości zasiłku z tytułu choroby czy macierzyństwa. Zazwyczaj jest to zmiana in plus (nowa praca to wyższe wynagrodzenie), jednak nie zawsze tak będzie. Warto mieć to na uwadze decydując się na zmianę pracodawcy.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 733 730 870e-mail: kontakt@michalpankiewicz.pl

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Roman 18 stycznia, 2018 o 07:57

Witam. Czy można traktować zmianę pracodawcy jeżeli wcześniej byłam osobą współpracującą u męża następnie mąż zamknął działalność a na drugi dzień ja otworzyłam działalność handlową ?Pozdrawiam Beata

Odpowiedz

Katarzyna Mrozowska 2 lutego, 2018 o 10:06

Moim zdaniem tu będą dwa odrębne tytuły du ubezpieczenia. Najpierw współpraca przy dzialalności męża (czli nie ma tu w ogóle mowy o pracodawcy), a nastepnie odrębna działalność.

Odpowiedz

Roman 14 lutego, 2018 o 09:13

Więc po założeniu działalności i przepracowaniu powiedzmy 4 msc podstawa będzie brana z mojej działalności – dobrze rozumiem ?

Odpowiedz

Dorota 24 października, 2018 o 20:59

Witam jak ZUS potraktuje rozpoczęcie umowy w połowie miesiąca? jeśli rozpoczęłam pracę w połowie 11/2017, a od października br. idę na dłuższe zwolnienie związane z ciążą – czy policzy za 10 m-cy? czy przeliczy to w inny sposób? dziekuje

Odpowiedz

Katarzyna Mrozowska 31 października, 2018 o 18:19

Generalnie w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniamy pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia chorobowego poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy.Czyli wtym przypadku 12/2017-09/2018.
Jeśli w tym czasie były jakieś L4 albo zmiana wymiaru czasu pracy, to wtedy są pewne odstępstwa od ww ogólnej reguły.

Odpowiedz

Joanna 25 października, 2018 o 20:25

Przykład:
Do 9marca 2017 byłam zatrudniona u 1 pracodawcy
Od 15 marca 2017 byłam zatrudniona u kolejnego pracodawcy
W dniu 15 stycznia 2018 roku przeszłam na zwolnienie chorobowe z tytułu zagrożonej ciąży na którym pozostałym do dnia porodu tj. 10 sierpnia 2018.
Czy mam racje twierdząc ze do obliczania podstawy zasiłku macierzyńskiego będzie brane tylko wynagrodzenie z ostatniej pracy?

Odpowiedz

Katarzyna Mrozowska 31 października, 2018 o 18:15

Zasiłek mcierzyński będzie liczony od takiej samej podstawy, jaka została przyjęta dla zasiłku chorobowego.

Odpowiedz

Monika 2 listopada, 2018 o 09:09

Witam, rozpoczęłam pracę 03.09.2018 gdyż 01.09 i 02.09 to była sobota i niedziela. Od grudnia prawdopodobnie pójdę na zwolnienie chorobowe związane z ciążą. Czy ZUS weźmie pod uwagę wrzesień do obliczenia wymiaru zasiłku chorobowego? Dodatkowo w październiku byłam jeden dzień na zwolnieniu i 5 dni miałam opiekę nad dzieckiem, za którą dostanę od ZUS-u zasiłek opiekuńczy. Jak zostanie potraktowany ten miesiąc? Czy ZUS weźmie pod uwagę wysokość wynagrodzenia plus zasiłek opiekuńczy czy jak to wygląda?

Odpowiedz

Kasia 8 listopada, 2018 o 18:29

Witam,
czy w sytuacji jeśli zacznę pracę u nowego pracodawcy od 1 grudnia na 3/4 etatu a załóżmy po 8 miesiącach pracy udam się na urlop macierzyński (nie będzie w tym przypadku L4) a następnie na urlop rodzicielski to czy zasiłek macierzyński będzie obliczony ze średniej 8miesięcznej? czyli jeśli podstawą netto jest dla mnie przy 3/4 etatu 5tys. to na zasiłku będę nadal otrzymywać 5tys. netto (przy założeniu że przez pierwszy okres będzie to 100%) a następnie 3tys. (przy 60%)?

pozdrawiam
k.

Odpowiedz

anna 19 listopada, 2018 o 13:55

witam. chciałam zapytać jak to wygląda w przypadku gdy planuję zajście w ciąże a jestem aktualnie na okresie próbnym ? po ilu tygodniach od zajścia w ciąże przysługuje mi chorobowe?
i drugie zapytanie :
jestem na ten moment chora na grypę, chciałabym iść na L4 , pracuje w tej samej firmie tylko pod innym szefem (ma dwóch) u jednego pracowałam od 1 czerwca 2018 do 26 października 2018, u drugiego pracuję od 1 listopada 2018. czuję się fatalnie ale nie jestem pewna czy mogę wziąć chorobowe, czy mi przysługuje i jak to wygląda jeśli chodzi o pracę.

dziękuję za odpowiedź .

Odpowiedz

Hanna 22 stycznia, 2019 o 10:29

Dzień dobry
Firma mojego męża przekształciła się ze spółki jawnej na spółkę z o.o. Miejsce i warunki pracy pozostały te same. Pracownicy otrzymali wypowiedzenia i nową umowę na sp. z o.o., ale podpisali dokument, że przysługujący im urlop wykorzystają w nowej firmie, czyli z tego punktu widzenia jest to ciągłość. Niestety po 2 tygodniach zatrudnienia w sp. z o.o. mąż zachorował i wygląda na to, że będzie na zwolnieniu jeszcze jakiś czas. Firma naliczyła wynagrodzenie chorobowe tylko na podstawie 2 tygodni pracy, w czasie której było kilka dni wolnych (mąż miał stawkę godzinową). Czy można coś zrobić, aby podstawą wynagrodzenia i zasiłku chorobowego były miesiące poprzedzające zmianę pracodawcy, a nie tylko 2 tygodnie w nowej firmie? Przecież pracownicy zostali niejako zmuszeni do zmiany pracodawcy. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Ania 11 lutego, 2019 o 10:52

Dzień dobry,

W marcu zmieniam prace (obecna to umowa o pracę na 4500 brutto, nowa umowa jet na takich samych warunkach). Chcielibyśmy powiększyć rodzinę. Nie wystąpi przerwa w zatrudnieniu. Przez jak długi czas musze pracować u nowego pracodawcy, aby nabyć prawa do zasiłku chorobowego 100% oraz 80% ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO PŁATNEGO PRZEZ ROK PO NARODZENIU DZIECKA?

Pozdawiam,
ANIA

Odpowiedz

Levy 31 stycznia, 2020 o 12:45

Dzień dobry, zacznę od podziękowań za wpis pt. “Zmiana pracodawcy a wysokość zasiłku”

Drodzy państwo mam krótkie pytanie by potwierdzić czy dobrze zrozumiałem. Naświetlę szybko sprawę i zaraz zadam jedno pytanie.

Otóż jestem Farmaceutą. Od 1 stycznia 2020 r. (w praktyce od 1 stycznia) zmieniłem pracodawcę. Dodam że miałem ciągłość i mój stosunek pracy wygasł z dniem 31 grudnia 2019 r. Zatrudniony jestem na podstawie umowy o pracę. Niestety z przyczyn losowych w pierwszym miesiącu pracy musiałem wziąć zwolnienie lekarskie z powodu choroby.

Kadrowa nie wie jak naliczyć mi podstawę zasiłku chorobowego. Jest to nowy pracodawca i zgodnie z państwa artykułem przynajmniej tak zrozumiałem nie powinna naliczać mi za 12 miesięcy wstecz gdzie miałem innego pracodawcę oraz niższe wynagrodzenie. Kadrowa powinna liczyć mi na podstawie obecnego wynagrodzenia prawda ? Ponadto zwolnienie lekarskie dostałem na 7 dni (od pn do nd.) z uwagi iż cały ten tydzień miałem pracować. Jak powinna liczyć to zwolnienie za 5 dni czy 7 ?

Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Katarzyna Mrozowska 31 stycznia, 2020 o 14:00

Dzień dobry,

Zgodnie z art. 36 ustawy zasiłkowej:
1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
2. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
3. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
4. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Art. 37. [Niezdolność do pracy przed upływem pełnego miesiąca]
1. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.

Oznacza to, że jeżeli ma Pan umowę o pracę ze stałym miesięcznym wynagrodzeniem, zasiłek chorobowy w Pana przypadku powinien zostać obliczony od wynagrodzenia, które uzyskałby Pan w miesiącu styczniu 2020 u nowego pracodawcy.
Pod pojęciem wynagrodzenie rozumie się – przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe.
Wynagrodzenie za styczeń należy zatem podzielić przez 30 – co daje zasiłek za 1 dzień, a następnie pomnożyć przez dni niezdolności do pracy, czyli w Pana przypadku przez 7.

Odpowiedz

Lidia 19 lutego, 2020 o 20:14

Dzień dobry, chciałabym uzyskać odpowiedź na sytuację, w której obecnie się znajdujemy. Niestety chyba nie jest za bardzo popularna, ponieważ nikt nie jest w stanie udzielić nam jednoznacznej odpowiedzi. Otóż, jestem w ciąży, ale chcę wykorzystać tylko 14 tyg macierzyńskiego. Chcielibysmy, aby resztę macierzyńskiego i całość urlopu rodzicieslkiego przejął mąż. Jednak mąż chciałby zmienić w międzyczasie pracę i teraz jest kilka możliwości:
1. Rozwiązuje umowę za porozumieniem stron, zatrudnia się w nowej firmie i w nowej firmie składa wnioski – czy zasiłek rodzicielski będzie liczony z ostatnich 12 msc czyli stara i nowa umowa czy tylko z nowej umowy, załóżmy, że przepracuje tam 3 msc?
2. Wypowiada umowę i podczas 3 miesięcznego wypowiedzenia dziecko rodzi się trochę wcześniej – co w takiej sytuacji? Składa wnioski będąc na wypowiedzeniu, a podejmujac nową pracę robi korektę/składa wniosek u nowego pracodawcy? Zaznaczmy, że to wniosek o rodzicielski, czyli ma przed soba 14 tyg prawdopodobnie już u nowego pracodawcy, ale dziecko urodziło się przed terminem czyli jest jeszcze na wypowiedzeniu.

Z góry dziękuję

Odpowiedz

Marta 10 czerwca, 2020 o 11:03

Dzień dobry. Do grudnia 2019r. pracowałam u jednego pracodawcy. Od stycznia do końca lutego 2020r. (2 miesiące) przepracowałam u nowego pracodawcy z którym rozwiązałam umowę z końcem lutego. Od marca 2020r. wróciłam do poprzedniego pracodawcy, zmieniła się też stawka wynagrodzenia.
Od czerwca 2020r. jestem na zwolnieniu z uwagi na ciążę.
Jak ZUS będzie liczył zasiłek chorobowy? Będzie to średnia za ostatnie 12 miesięcy czy będzie liczył od stawki na najnowszej umowie zawartej w marcu 2020r.?

Odpowiedz

Ela 23 czerwca, 2020 o 12:35

Witam. Pracowałam na umowie zlecenie od wrzesnia do grudnia 2019 roku, potem w styczniu nie miałam żadnego stosunku pracy, następnie w lutym pracowałam znów na umowie zleceniu a w marcu poszłam do nowej pracy w której dostałam umowę zlecenie na cały etat na okres miesiąca, płatna 17brutto/godzine, niestety przepracowałam tam 5 dni i z powodu covid zamknięto sklep, za te 2 tygodnie które przebywałam na opiece nad dzieckiem pracodawca dał mi 200zl. Czy to aby nie za mało?

Odpowiedz

Sylwia 15 lipca, 2020 o 15:45

Witam,
W listopadzie 2019 zaczęłam nową pracę, pracuję tam do teraz, jestem w ciąży i od września chcę iść na chorobowe. Czy wysokość chorobowego w ciąży będzie obliczone jakoś średnia z przepracowanych 10 miesięcy (od 11.2019 do 08.2020r.)?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Michał Pankiewicz & Współpracownicy Kancelaria Prawna Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Michał Pankiewicz & Współpracownicy Kancelaria Prawna z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@michalpankiewicz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: