Zmiana pracodawcy a wysokość zasiłku

Katarzyna Mrozowska14 sierpnia 201712 komentarzy

Zmiana pracodawcy to nie tylko nowe wyzwania, nowe aspiracje i nowi znajomi. Zmiana pracodawcy to także prozaiczne kwestie, jak choćby nowa wysokości zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego. Decydując się na zmianę pracy także ten aspekt warto zatem rozważyć, zwłaszcza jeśli mamy w perspektywie powiększenie rodziny.

Każdy pracownik, bez względu na wymiar czasu pracy, obowiązkowo podlega wszystkim ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym może uzyskać prawo do świadczeń chorobowych tj. m.in. do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Wysokość zasiłku przysługującego pracownikom

Co do zasady podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (analogicznie macierzyńskiego) dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W sytuacji, gdy pracownik pracował krócej, niż 12 miesięcy, wówczas bierzemy pod uwagę wszystkie pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Jeżeli niezdolność powstała w pierwszym miesiącu zatrudnienia i pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego podstawę wymiaru chorobowego stanowić będzie wynagrodzenie, które pracownik uzyskałby za cały miesiąc przepracowany (przy zatrudnieniu stałym jest to kwota brutto na umowie).

Zmiana pracodawcy a wysokość zasiłku

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się od wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. Uwzględnia się zatem wyłącznie wynagrodzenie ze stosunku pracy osiągane tylko u obecnego płatnika składek. Nie zalicza się do podstawy wymiaru zasiłku wynagrodzenia uzyskiwanego u poprzedniego pracodawcy (art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Znajduje to potwierdzenie także w orzecznictwie: „podstawę wymiaru zasiłku ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika u tego pracodawcy, z którym łączył go stosunek pracy w okresie powstania niezdolności do pracy. Biorąc pod uwagę cel, jakiemu służy zasiłek chorobowy polegający na rekompensacie wynagrodzenia, które pracownik utracił z powodu niezdolności do pracy nie ma podstaw do stwierdzenia, iż na wysokość tego świadczenia powinno mieć wpływ wynagrodzenie osiągane w ramach stosunków pracy zakończonych przed powstaniem niezdolności do pracy. Kompensowane z ubezpieczenia społecznego może być bowiem to wynagrodzenie, którego faktycznie pracownik nie uzyskuje, czyli należne od aktualnego pracodawcy, a nie takie, które ubezpieczony osiągał w przeszłości, przed zajściem zdarzenia chronionego ubezpieczeniem chorobowym” (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2006 r., I UK 291/05).

Zatem przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego, uwzględnia się wyłącznie wynagrodzenie ze stosunku pracy osiągane u aktualnego pracodawcy.

Art. 43 ustawy zasiłkowej a zmiana pracodawcy

Co istotne, w razie zmiany pracodawcy nie ma zastosowania art. 43 ustawy zasiłkowej, w myśl którego podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Przepis ten stosuje się jedynie wówczas, gdy wszystkie okresy pobierania zasiłku chorobowego powstały u tego samego pracodawcy. Jeżeli nastąpiła zmiana stron umowy o pracę, podstawę wymiaru zasiłku należy ustalać na nowo, zgodnie z regułami wynikającymi z art. 36 i 37 ustawy – nawet, jeśli od czasu pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego z tytułu ostatniej niezdolności do pracy nie upłynął okres dłuższy niż 3 miesiące kalendarzowe (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 kwietnia 2013 r. I BU 17/12).

Mówiąc obrazowo: u poprzedniego pracodawcy pracownik nabył prawo do zasiłku chorobowego od podstawy wynoszącej 5000 zł. Zmienił pracę i obecnie jego wynagrodzenie wynosi 4200 zł. Jeśli stanie się ponownie niezdolny do pracy, zasiłek chorobowy zostanie ustalony na nowo z uwzględnieniem aktualnego wynagrodzenia. Mimo, że miedzy okresami pobierania zasiłków nie będzie przerwy przekraczającej 3 miesięcy kalendarzowych, stara podstawa (ze stosunku pracy, który ustał) nie będzie obowiązywać.

Zmiana pracodawcy oznacza zatem zmianę wysokości zasiłku z tytułu choroby czy macierzyństwa. Zazwyczaj jest to zmiana in plus (nowa praca to wyższe wynagrodzenie), jednak nie zawsze tak będzie. Warto mieć to na uwadze decydując się na zmianę pracodawcy.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Roman Styczeń 18, 2018 o 07:57

Witam. Czy można traktować zmianę pracodawcy jeżeli wcześniej byłam osobą współpracującą u męża następnie mąż zamknął działalność a na drugi dzień ja otworzyłam działalność handlową ?Pozdrawiam Beata

Odpowiedz

Katarzyna Mrozowska Luty 2, 2018 o 10:06

Moim zdaniem tu będą dwa odrębne tytuły du ubezpieczenia. Najpierw współpraca przy dzialalności męża (czli nie ma tu w ogóle mowy o pracodawcy), a nastepnie odrębna działalność.

Odpowiedz

Roman Luty 14, 2018 o 09:13

Więc po założeniu działalności i przepracowaniu powiedzmy 4 msc podstawa będzie brana z mojej działalności – dobrze rozumiem ?

Odpowiedz

Dorota Październik 24, 2018 o 20:59

Witam jak ZUS potraktuje rozpoczęcie umowy w połowie miesiąca? jeśli rozpoczęłam pracę w połowie 11/2017, a od października br. idę na dłuższe zwolnienie związane z ciążą – czy policzy za 10 m-cy? czy przeliczy to w inny sposób? dziekuje

Odpowiedz

Katarzyna Mrozowska Październik 31, 2018 o 18:19

Generalnie w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniamy pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia chorobowego poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy.Czyli wtym przypadku 12/2017-09/2018.
Jeśli w tym czasie były jakieś L4 albo zmiana wymiaru czasu pracy, to wtedy są pewne odstępstwa od ww ogólnej reguły.

Odpowiedz

Joanna Październik 25, 2018 o 20:25

Przykład:
Do 9marca 2017 byłam zatrudniona u 1 pracodawcy
Od 15 marca 2017 byłam zatrudniona u kolejnego pracodawcy
W dniu 15 stycznia 2018 roku przeszłam na zwolnienie chorobowe z tytułu zagrożonej ciąży na którym pozostałym do dnia porodu tj. 10 sierpnia 2018.
Czy mam racje twierdząc ze do obliczania podstawy zasiłku macierzyńskiego będzie brane tylko wynagrodzenie z ostatniej pracy?

Odpowiedz

Katarzyna Mrozowska Październik 31, 2018 o 18:15

Zasiłek mcierzyński będzie liczony od takiej samej podstawy, jaka została przyjęta dla zasiłku chorobowego.

Odpowiedz

Monika Listopad 2, 2018 o 09:09

Witam, rozpoczęłam pracę 03.09.2018 gdyż 01.09 i 02.09 to była sobota i niedziela. Od grudnia prawdopodobnie pójdę na zwolnienie chorobowe związane z ciążą. Czy ZUS weźmie pod uwagę wrzesień do obliczenia wymiaru zasiłku chorobowego? Dodatkowo w październiku byłam jeden dzień na zwolnieniu i 5 dni miałam opiekę nad dzieckiem, za którą dostanę od ZUS-u zasiłek opiekuńczy. Jak zostanie potraktowany ten miesiąc? Czy ZUS weźmie pod uwagę wysokość wynagrodzenia plus zasiłek opiekuńczy czy jak to wygląda?

Odpowiedz

Kasia Listopad 8, 2018 o 18:29

Witam,
czy w sytuacji jeśli zacznę pracę u nowego pracodawcy od 1 grudnia na 3/4 etatu a załóżmy po 8 miesiącach pracy udam się na urlop macierzyński (nie będzie w tym przypadku L4) a następnie na urlop rodzicielski to czy zasiłek macierzyński będzie obliczony ze średniej 8miesięcznej? czyli jeśli podstawą netto jest dla mnie przy 3/4 etatu 5tys. to na zasiłku będę nadal otrzymywać 5tys. netto (przy założeniu że przez pierwszy okres będzie to 100%) a następnie 3tys. (przy 60%)?

pozdrawiam
k.

Odpowiedz

anna Listopad 19, 2018 o 13:55

witam. chciałam zapytać jak to wygląda w przypadku gdy planuję zajście w ciąże a jestem aktualnie na okresie próbnym ? po ilu tygodniach od zajścia w ciąże przysługuje mi chorobowe?
i drugie zapytanie :
jestem na ten moment chora na grypę, chciałabym iść na L4 , pracuje w tej samej firmie tylko pod innym szefem (ma dwóch) u jednego pracowałam od 1 czerwca 2018 do 26 października 2018, u drugiego pracuję od 1 listopada 2018. czuję się fatalnie ale nie jestem pewna czy mogę wziąć chorobowe, czy mi przysługuje i jak to wygląda jeśli chodzi o pracę.

dziękuję za odpowiedź .

Odpowiedz

Hanna Styczeń 22, 2019 o 10:29

Dzień dobry
Firma mojego męża przekształciła się ze spółki jawnej na spółkę z o.o. Miejsce i warunki pracy pozostały te same. Pracownicy otrzymali wypowiedzenia i nową umowę na sp. z o.o., ale podpisali dokument, że przysługujący im urlop wykorzystają w nowej firmie, czyli z tego punktu widzenia jest to ciągłość. Niestety po 2 tygodniach zatrudnienia w sp. z o.o. mąż zachorował i wygląda na to, że będzie na zwolnieniu jeszcze jakiś czas. Firma naliczyła wynagrodzenie chorobowe tylko na podstawie 2 tygodni pracy, w czasie której było kilka dni wolnych (mąż miał stawkę godzinową). Czy można coś zrobić, aby podstawą wynagrodzenia i zasiłku chorobowego były miesiące poprzedzające zmianę pracodawcy, a nie tylko 2 tygodnie w nowej firmie? Przecież pracownicy zostali niejako zmuszeni do zmiany pracodawcy. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Ania Luty 11, 2019 o 10:52

Dzień dobry,

W marcu zmieniam prace (obecna to umowa o pracę na 4500 brutto, nowa umowa jet na takich samych warunkach). Chcielibyśmy powiększyć rodzinę. Nie wystąpi przerwa w zatrudnieniu. Przez jak długi czas musze pracować u nowego pracodawcy, aby nabyć prawa do zasiłku chorobowego 100% oraz 80% ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO PŁATNEGO PRZEZ ROK PO NARODZENIU DZIECKA?

Pozdawiam,
ANIA

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Michał Pankiewicz & Współpracownicy Kancelaria Prawna Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Michał Pankiewicz & Współpracownicy Kancelaria Prawna z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@michalpankiewicz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: